
Stomatološka ustanova Veselinović u oblasti konzervativne stomatologije koristi najkvalitetnije materijale eminentnih proizvođača. U izradi estetskih plombi sa istom pažnjom usmjereni smo kako prema prednjim tako i prema bočnim zubima. Naša vještina u izradi plombi ostvariva je zahvaljujući kompozitnom materijalu nano tehnologije američkog proizvođača 3M ESPR, ULTRADENT, GC, SCHOFA.
Estetske plombe izrađujemo poštujući standarde morfologije a sve u cilju postizanja prirodnog izgleda zuba.
Posle lečenja kanala korena, često je velika sreća da ne dođe do pucanja - frakture zuba. Danas imamo na tržištu kocice od fiber glasa koje ugrađujemo u korjenski kanal i ojačavamo zube. Ponekad ugrađujemo gotove metalne kocice ili uzimamo otisak kanala korena i pravimo po otisku liveni metalni kocic. Sve to na kraju treba biti pokriveno sa krunicom. Na taj način se produžava opstanak zuba u vilici.
1. Zašto su bijele plombe bolje od crnih?
„Bijele plombe“ ili kompozitne više nemaju alternativu. Amalgam, materijal za crne plombe odavno je izbačen iz upotrebe, njegov hemijski sastav zbog elemenata živa upisao je ovaj materijal na sve “crne liste„ širom svijeta. Kompozit je genereacijama dobijao na fizičko -hemijskim osobinama i potpuno opravdava svoju opotrebu za sve zubne ispune. On više nije samo estetski bolji, već i fizički.
2. Da li treba da zamijenim svoje crne plombe u bijele?
Naše je stanovište da to apsolutno treba uraditi. Iz odgovora na pitanje br. 1 proizilazi i odgovor na ovo pitanje.
3. Da li je liječenje zuba bolno?
U stomatološkoj ustanovi Veselinović se sve intervencije obavljaju pod lokalnom anestezijom, pa je i liječenje zuba bezbolno i komforno. Postoji nedoumica u vezi termina „liječenje zuba“. Mi, u praksi, pod tim podrazumijevamo endodonsko liječenje zuba - vađenje živca i tretiranje kanala korijena zuba.
4. Pukla mi je cijela krunica zuba, da li taj zub moram da izvadim?
Zub koji je pukao krunično, a ima zdrav korijen (bez procesa - oboljenje vrha korijena), treba apsolutno sačuvati. To možemo zaključiti tek kad klinički i rendgenski pogledamo zub. Dobar korijen može biti uspješno izliječen i kao takav poslužiti kao temelj novoj nadogradnji i novoj keramičkoj ili čak i kompozitnoj krunici.
5. Da li bijela plomba može da izgleda kao prirodni zub?
Cilj svakog terapeuta koji modeluje plombu mora biti zadovoljenje morfoloških karakteristika zuba na kom se plomba izrađuje. Pravilno izmodelovan i određen ispun odgovaraće svojim izgledom prirodnom, netaknutom zubu.
6. Uradio sam bijelu plombu na prednjem zubu, ali se pojavilo nešto crno ispod plombe. Šta da radim?
Morate doći na kontrolu gdje će se ustanoviti da li je samo plomba promijenila boju ili je ispod plombe nastao sekundarni (novi) karijes. Na osnovu dijagnoze ljekar će odrediti terapiju.
7. Liječio sam zub i postao je crn. Šta da radim?
Postoji mogućnost da liječeni tj. mrtav zub promijeni boju. Poznato je i zašto do toga dolazi, ali o tome nekom drugom prilikom... Ukoliko je taj zub u prednjoj regiji, ili se jednostavno mnogo vidi, najjednostavnije je na prednjoj površini tog zuba postaviti kompozitnu fasetu (koja se može izraditi u jednoj posjeti u ordinaciji, kao plomba il iu stomatološkoj tehnici). Moguće je taj zub prevući kreamičkom krunicom. U određenim situacijama postoji mogućnost izbeljivanja same krunice zuba gdje se mogu postići jako dobri rezultati.
8. Tek sam stavio plombu, a vrlo brzo je pukao jedan dio. Šta se desilo?
Postoji više razloga zbog čega novi ispun može pući. Nepoštovanjem forme otpora i forme retencije, ili nastankom prekomjerne traume u funkciji žvakanja.
9. Da li je normalno da me boli zub a nedavno sam stavio novu plombu?
Nerijetko se dešava da nakon postavljanja nove plombe zub bude manje ili više osjetljiv. Trebalo bi nakon nekih anamnestičkih podataka ustanoviti prirodu bola. Razlozi mogu biti jednostavno riješivi kao visoka plomba prilikom kontakta sa zubom suprotne vilice i to se riješava izbrušavanjem viska plombe. Nekada su ti razlozi vrlo ozbiljni, kao prevelika blizina plombe pulpi- zubnom živcu. U zavisnosti od uzroka preduzimaju se razlicčite intervencije.
10. Boli me zub na hladno, šta da radim?
U ovom slučaju neophodno je obratiti se ljekaru koji će napraviti rtg snimak i klinički pregledati zub, te na osnovu ustanovljenog zaključiti da li je uzrok bola povlačenje desni, parodontalni džep, karijes...
11. Boli me zub kad žvaćem tvrdu hranu, šta da radim?
Ukoliko zub boli na pritisak, a bio je nedavno plombiran, prvo na šta se može posumnjati je previsoka, tj. neadekvatno uartikulisana plomba. Drugi razlog može biti oboljenje zuba ili parodoncijuma - tkivo oko zuba (vidi oblast bolesti zuba, vidi pitanje 9).